top of page

ERGENLİK DÖNEMİNDEN SESLENİŞ : LÜTFEN BENİ SEVMEYE DEVAM EDİN

Ergenlik dönemi, gençlerin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak büy

ümeye başladığı, kimliklerini bulmaya çalıştıkları ve bağımsızlık arayışının arttığı bir zaman dilimidir. Bu dönem hem ergenler için hem de ebeveynler için zorlayıcı olabilir. Ergenler, kendi kimliklerini bulmaya çalışırken, aynı zamanda aileleriyle bağımsızlık ve kontrol arasında bir denge kurma çabası içindedirler. Böyle karmaşık hissettikleri bir dönemde de ergenler, duygusal deneyimlerini ifade etme ve anlama konusunda zorluklar yaşayabilirler. Ebeveynler, ergenlerdeki bu değişimler yaşanırken zaman zaman zorlanırlar. “Hiçbir şeye izin vermiyorsun” “Beni hiç anlamıyorsun” cümleleri tanıdık geliyor mu? Aile Terapisinin baş yapıtı olan İnsan Yaratmak kitabında, Virginia Satır olaylara gencin gözünden bakıyor. Gelin ergenlik dönemindeki bir gencin dünyasına, duygularına ve ihtiyaçlarına bakalım. Ebeveynlerine anlatmak istediklerine kulak verelim:

En çok istediğim şey, ne kadar aptalca davranırsam davranayım değer görmek ve sevilmek. Her zaman kendimi inanamadığım için bana inanan birine ihtiyacım var. Kendimi berbat hissediyorum. Yeterince güçlü yeterince akıllı yeterince yakışıklı ya da güzel olmadığımı, kimsenin benimle ilgilenmediğini hissediyorum.

"Bazen her şeyi bildiğimi ve dünyanın altını üstüne getirebileceğimi düşünüyorum. Bazen her şey hakkında yoğun duygular hissediyorum.

Kendime odaklanabilmem için, beni dikkatle ve eleştirmeden dinleyecek birine ihtiyacım var. Yenildiğimde, bir oyunu ya da arkadaşı kaybettiğimde, dünyam yıkılmış gibi hissediyorum. Beni rahatlatacak sevgi dolu bir ele ihtiyacım var. Kimse benimle alay etmeden ağlayabileceğim bir yere ihtiyacım var. Sadece benimle olacak birine, bana açıkça 'dur' diyecek birine ihtiyacım var. Ama lütfen bana dersler verip, geçmişteki hatalarımı hatırlatıp durmayın. Hepsini biliyorum ve kendimi suçlu hissediyorum zaten.

Dahası, bana karşı benimle ve kendinizle ilgili dürüst olmanıza ihtiyacım var. O zaman size güvenebilirim. Sizi sevdiğimi bilmelisiniz. Ben başkalarını severken lütfen incinmeyin. Bu beni sizden uzaklaştırmayacak. Lütfen beni sevmeye devam edin."

"En çok istediğim şey, ne kadar aptalca davranırsam davranayım değer görmek ve sevilmek.

Her zaman kendimi inanamadığım için bana inanan birine ihtiyacım var. Kendimi berbat hissediyorum."

Ergenlik dönemi hem ergenler hem de ebeveynler için zorlu olabilir, ancak sağlıklı bir iletişim, anlayış ve sabır ile bu dönemi daha kolay atlatmak mümkün olabilir. Unutmayın ki bu dönem, gençlerin yetişkinlik yolculuğunun bir parçasıdır ve her iki taraf da birbirlerine destek olmalıdır.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page